Copyright Tomasz Miler
miler.terapia@gmail.com tel. 512 822 943
miler.terapia@gmail.com tel. 512 822 943
Dziś wpis będzie dotyczył leków pomocnych w terapii uzależnień.
Na początek odpowiem na kilka pojawiających się pytań:
-Nie, nie jestem lekarzem.
-Nie, nie mogę wystawić recepty na te środki.
-Nie, nie podaje się ich na detoksie lub oddziale, trzeba je samodzielnie wykupić.
-Nie wiem, czy lekarz rodzinny wypisze receptę.
-Tak, te środki pomogły wielu osobom.
Nie będę się rozwodził nad chemią lub nad tym na jaki układ działają te leki, w tym wpisie chodzi mi głównie o to, żeby przedstawić, że może być dodatkowa pomoc w walce z uzależnieniem. Każdy lek sam w sobie nie jest rozwiązaniem, na każdej ulotce jaką widziałem było zalecenie, że jest to coś dodatkowego do psychoterapii, a nie samoistna droga leczenia.
OK, przechodzę do meritum:
Na początek substancja nazywająca się akamprozat, dostępna pod nazwą handlową "Campral". Jest to substancja pomagająca utrzymać abstynencję, jej działanie powoduje zmniejszenie głodu alkoholowego. Efekty niepożądane: głównie biegunki, bóle brzucha, nudności. Ulotka określa, że leczenie powinno trwać rok. Cena za 84 tabletki to około 120 zł. Zalety to zmniejszenie chęci picia alkoholu, czy jest to warte swojej ceny? To wszystko zależy od osoby. W chwili obecnej lek jest trudno dostępny, producent podał informację że w październiku wznowi produkcję leku. Więcej informacji np. tu.
Druga substancja stosowana w leczeniu uzależnień od alkoholu ale i opiatów to Naltrekson. Środek można spotkać pod nazwami: Naltex, Adepend, Mysimba. Lek ma za zadanie blokować ośrodki opioidowe, związane z odczuwaniem przyjemności. W skrócie środek powoduje mniejszą chęć używania substancji, przy czym gdy jednak osoba złamie abstynencję nie czeka ją gwałtowna reakcja organizmu. Czas stosowania środka wynosi około 3 miesiące. Więcej informacji np. tu.
Trzecia substancja to Nalmefen stosowana w przypadku różnych uzależnień nie tylko alkoholu ale i hazardu, zakupoholizmu. Nazwa handlowa Selincro. Jest to lek podobnie działający do Naltreksonu czyli blokuje ośrodki opioidowe. Zaletą Nalmefenu jest to, że ma mniej skutków ubocznych. Spożywając alkohol w trakcie terapii, również nie ma gwałtownej reakcji, Nalmefen spowoduje mniejsze spożycie alkoholu. Więcej informacji tu.
Ostatnią substancją stosowaną w leczeniu uzależnień będzie poruszany już disulfiram czyli środek najczęściej znany jako Esperal rzadziej w wersji w tabletkach czyli anticol lub antabuse. Terapia disulfiramem polega na awersji do picia. Spożycie alkoholu w trakcie terapii powoduje gwałtowną reakcję organizmu. Ta gwałtowna reakcja ma doprowadzić do nieprzyjemnych skutków działania alkoholu jednak może spowodować zwał mięśnia sercowego lub wylew krwi do mózgu, a w konsekwencji do śmierci. Ważna uwaga dla osób, które mają wszyty esperal, jego usunięcie nie powoduje możliwości picia alkoholu. Po usunięciu należy odczekać 14 dni, żeby uniknąć skutków ubocznych. Więcej informacji np. tu.
Dziś wszystko skrótowo jeżeli chciałbyś się dowiedzieć więcej zapraszam na podane strony lub do kontaktu.